Czy WordPress to na pewno najlepsze rozwiązanie dla Twojej strony?

Tytułowe pytanie brzmi dziwnie gdy jest zadane przez człowieka, który od 5 lat jeździ po kraju i opowiada o możliwościach WordPressa. Jednak wbrew pozorom jest w interesie tego CMS-a.

O ostatnim festiwalu hakowania WordPressów przez lukę załataną w WP 4.7.2 na pewno słyszeliście. Teraz przez najbliższe 2-3 lata na każdej prezentacji poświęconej bezpieczeństwu będzie slajd, który będzie wspominał przełom stycznia i lutego 2017 roku jako piękny dowód czym kończy się brak aktualizowania WordPressa 😉

Moim zdaniem to w wielu wypadkach dowód na to, że ludzie wybrali sobie nieodpowiednie narzędzie do publikowania treści w sieci.

WordPress to oprogramowanie Open Source – oznacza to ni mniej ni więcej, że za darmo dostajemy efekt kilkuset tysięcy roboczogodzin programistów z całego świata z całym dobrodziejstwem inwentarza. Dlatego trzeba liczyć się z tym, że gdy ktoś znajdzie poważną lukę w WordPressie (i nie chodzi o to czy znajdzie ale kiedy) to powinniśmy w ciągu kilkunastu godzin zareagować i zaktualizować swoją witrynę. WordPress potrafi robić to automatycznie, ale i tak warto sprawdzić czy akurat tym razem coś nie padło, bo skrypt samoaktualizacji też nie musi być doskonały.

Krótko mówiąc – instalując WordPressa na serwerze niejako zobowiązujesz się dbać o jego właściwe utrzymanie – bez tego, prędzej czy później Twoja strona zostanie zamieniona w nośnik cudzej propagandy lub siedlisko malware’u.

Ilość stron zaatakowanych poprzez ostatnią lukę pokazuje, że całkiem sporo osób:

 • zapomniało o utrzymaniu albo
 • wyłączyło automatyczne aktualizacje w obawie, że coś zepsują na ich stronie (jeszcze inna opcja to zła konfiguracja WordPressa/serwera uniemożliwiająca automatyczną aktualizację).

Mnóstwo osób pewnie dopiero za jakiś czas odkryje, że ich strona nie do końca wygląda tak jak sobie wymarzyli. Dlaczego? Bo nie mają czasu interesować się swoją stroną 3 razy w tygodniu i nikomu nie zapłacili by robił to za nich.

Patrząc na to co ludzie po tych atakach wypisują (a wypisują czasem rzeczy, których po rozsądnych ludziach w życiu bym się nie spodziewał) trzeba powiedzieć jasno – dla WordPressa to wizerunkowa klapa. Niby był czas by zaktualizować strony, ale jak widać dla wielu za krótki. Prawdziwy jak nigdy staje się jeden ze slajdów z mojej prezentacji:

Każda strona na WordPressie pozostawiona sama sobie może niszczyć jego reputację

Tworząc nową stronę zastanów się nad tymi kwestiami:

 • Ile będę mógł poświęcić jej czasu?
 • Jak często zamierzam publikować?
 • Czy stać mnie na usługę administracji i zarządzania WordPressem?
 • Czy jeżeli pojawi się luka to będę w stanie szybko zareagować?

Jeżeli odpowiedzi na nie zamykają się w zbiorze: (“mało”, “rzadko”, “nie”) to warto zastanowić się czy WordPress na własnym serwerze jest dla nas najlepszym rozwiązaniem. Są trzy opcje, które warto wtedy rozważyć:

 1. WordPress.com – czyli platforma blogowa bazująca na WordPressie,
 2. Inne platformy do blogowania,
 3. Strona statyczna.

Prosty przykład – strona łódzkiego WordUpa. Szok i niedowierzanie – nie stoi na WordPressie 😉 Ale wynika to z czystego pragmatyzmu – ta strona jest aktualizowana góra raz na kwartał. Dzięki temu, że umieszczona jest na Github Pages jedyne o czym muszę pamiętać to przedłużenie domeny 🙂

Gorąco polecam to podejście – szczególnie w sytuacji gdy ilość czasu jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na utrzymanie danej witryny (zarówno techniczne jak i publikacje) jest znikoma.

 

Share on Facebook20Tweet about this on TwitterShare on Google+0Email this to someonePrint this page
 • Pamiętam jak byłeś na lubelskim wordup chyba z grubo ponad rok temu i powiedziałeś wtedy, że nie zawsze warto stawiać strony na WordPressie. Bardzo długo wtedy analizowałem to co powiedziałeś i doszedłem do jeszcze dalej idących wniosków. Ja akurat dbam o wszystkie WordPressy moich klientów i aktualizuje je 2 razy dziennie dzięki InfiniteWP, które sprawdza wszystkie podpięte do niego strony i je aktualizuje. Problemem są jednak proste strony onepage które teoretycznie nie zmieniają się wcale lub 1-2 razy w roku. Czasami bywa tak ze po aktualizacji szablonu lub wtyczki coś zaczyna się rozjeżdżać, niektóre sekcje nie działają jak trzeba i musze to niestety poprawiać, często za przysłowiowe piwo. Nawet moja strona firmowa kilka razy się rozjechała bo była postawiona na rzadko aktualizowanym motywie i po aktualizacjach core WP lub wtyczek coś się sypało. Doszedłem więc do podobnych wniosków. Lepiej postawić stronę na HTML5+CSS3 opartą o jakiś framework (bootstrap lub bulma.io) i mieć święty spokój lub dalej męczyć się z aktualizacjami i poprawkami stron opartych o WP. Dodam jeszcze jedną kwestię – szybkość działania stron, większa kontrola nad kodem (nie jestem programistom php, znam jedynie podstawy), i dużo lepsza optymalizacja strony. To wszystko przekłada się na sporo szybsze czasy wczytywania strony i lepsze wyniki pozycjonowania w Google. Co nieco pisałem o tym w Grudniu na moim blogu: https://blog.nayma.pl/czy-zawsze-warto-budowac-strony-na-wordpress/
  Tak czy inaczej dzięki Tobie zdałem sobie już dawno temu sprawę, że WordPress mimo iż jest fajny i przyjemny to z czasem może być bardzo uciążliwy i często szybciej jest poprawić coś w HTML i dodać nowe treści niż przez cały rok męczyć się z dbaniem o WP 🙂 Pozdrawiam.

  • Miło słyszeć, że wnioski idące z mojej prezentacji mają potwierdzenie w prawdziwym życiu 🙂

   Ja osobiście WordPressa bardzo lubię i używam na wiele różnych sposobów, ale ślepa miłość powodowałaby zbędną pracę 🙂 Dlatego staram się używać go rozsądnie 🙂

   • Ja póki co też 90% jeszcze tworze dalej na WP, ale od tego roku właśnie starać się będę większość małych projektów, gdzie nie będzie aktualności, blogów, i zaawansowanych funkcji tworzyć jednak w czystym HTML. Największym dla mnie problemem jest odpowiednia optymalizacja pracy – uczę się właśnie min GULPa i SASS 🙂 Myślę, że to troszkę przyspieszy proces tworzenia stron. Inna rzecz, że w sieci jest naprawdę sporo dobrze napisanych darmowych szablonów HTML i wystarczy troszkę posiedzieć żeby uzyskać ciekawy efekt przy naprawdę niedużym nakładzie pracy. I taka stronka działa później bezobsługowo. A z WP wiadomo – trzeba dbać o bezp, aktualizować dziennie, sprawdzać, dodatkowe backupy plików i bazy danych (np BackWpUp) itp, itd 😉 Tak czy inaczej dzięki za ciekawe wskazówki.

    • Ja generalnie poszedłem ze stronami statycznymi o krok dalej i w ramach tzw. projektu pobocznego współtworzę: https://getpublii.com/ – by rozwiązać problem stron statycznych, które chcą raz na 2 miesiące aktualizować klienci 🙂 Gulp i SASS – z pewnością ułatwią życie. Do tego zestawu jeszcze dodałbym dobre poznanie GIT aby sobie skrócić proces deploymentu. Fajny workflow też jest pokazany w mojej prezentacji z użyciem hostingu netlify.

 • Zdefiniuj “rzadko” w kontekście aktualizacji 🙂

  • @gajanna – najczęściej “rzadko” oznacza wtedy gdy wchodzisz do kokpitu napisać nowy wpis a tam 5-10 wtyczek czeka na aktualizację 😉

   Według mnie “rzadko” w tym wypadku oznacza wpis raz na miesiąc lub rzadziej. Ale tak naprawdę jeżeli strona jest rozbudowana i zależna od wielu wtyczek to nawet wpis raz na dwa tygodnie to “rzadko” 🙂

   Na przykład mój blog powoli zaczyna się prosić o przenosiny na stronę statyczną – bo mam rzuty pisania a potem jak ugrzęznę w jakimś większym projekcie to potrafię nie pisać przez pół roku i mnie wtedy powiadomienia o aktualizacjach tylko irytują 😀

   • Uff… Czyli nie jest ze mną aż tak źle 🙂

    Tak w ogóle to super wpis, po cichu liczę na częstsze publikacje z Twojej strony 🙂

    • 🙂

     Staram się powoli wrócić do częstszego publikowania – nie mogę nic obiecać, ale zacząłem stosować na swoim trello różnej maści motywatory by wpisy pojawiały się częściej.

     Natomiast ostatnio w ramach rozgrzewki do cięższych tematów, zacząłem tworzyć bloga dla początkujących WordPressowców: http://podstawy-wp.pl/ – aczkolwiek niektóre porady są prawdopodobnie przydatne dla wszystkich 😉

     • Trzymam kciuki za powrót do blogowania 🙂
      Na pewno będę odwiedzać bloga dla początkujących.

      Pozdrawiam!

 • Ja tam gdzie mi zależy mam wtyczkę, która mi posyła maila z info o aktualizacji: https://pl.wordpress.org/plugins/wp-updates-notifier/ więc przez ostatnie pół roku wchodziłem na swojego bloga jak musiałem 😉

 • Wbrew wszystkiemu, zgadzam się Tomasz. Czy ten WP Updates Notifier to na pewno dobry, ostatnie wsparcie 8 mies. temu… instalować to?