ECMAScript 2015 w pigułce

Jeżeli jeszcze nie pisaliście kodu z użyciem nowych elementów składni JavaScript to czas najwyższy nadrobić zaległości 🙂 Zacznijmy od tego, że składnia specyfikacji ES2015 (często nazywana też ES6) ma już bardzo dobre wsparcie w najnowszych wersjach przeglądarek – na bieżąco postępy można śledzić dzięki temu zestawieniu.

Ale wcale nie trzeba się martwić o wsparcie przeglądarek – istnieją preprocesory takie jak Babel, które kompilują kod zgodny z ES2015 do składni zgodnej z ES5, która jest wspierana przez większość istniejących przeglądarek. Jeżeli korzystasz z Gulpa, to warto wyposażyć się w tym celu w moduł gulp-babel.

Tak – większość nowinek ze specyfikacji ES2015 da się zapisać w formie kodu zgodnego z ES5, co udowadnia ta strona – swoją drogą stanowi ona niezłe kompendium wiedzy na temat składni ES5 🙂

Dla tych, którzy już trochę czasu z ES2015 spędzili, polecam świetny blog Alexa Rauschmayera, który skupia się często na bardzo subtelnych niuansach specyfikacji.

Aby być na bieżąco z nowinkami w specyfikacji ECMAScript, polecam zapisać się do tego newslettera – co tydzień otrzymasz 5 linków, dotyczących różnych ciekawostek i nowinek związanych z ECMAScript.

Swoją drogą o ile ES2015 wprowadził mnóstwo nowinek to kolejne wydania specyfikacji ECMAScript już nie będą tak obszerne i planowany jest dla nich roczny cykl wydawniczy.