Historia WordPressa, Panele w ekranie personalizacji, usprawnienia dla motywów – WordPressowe Linki #30

Artykuł o historii WordPressa, jego ekosystemie i przyszłości

Historia WordPressa oraz duża dawka wiedzy o jego obecnym ekosystemie – warta uwagi lektura szczególnie dla osób, które chcą wkroczyć w WordPressowy świat.

Usprawnienia ekranu personalizacji motyw w WordPressie 4.0

WordPress 4.0 wprowadza spore zmiany w ekranie personalizacji motywu. Największą zmianą są panele – dzięki nim będzie można stworzyć grupy zakładek opcji motywu. Ten mechanizm został też wykorzystany do odseparowania widżetów od ustawień motywu – zamiast listy wszystkich paneli bocznych w WordPressie 4.0 będziemy mieli jedną zakładkę „Widżety” po kliknięciu której pojawi się lista paneli bocznych.

Powiązanie motywów z wtyczkami z użyciem TGM Plugin Activation Library

Tutorial opisujący jak wykorzystać w swoim motywie TGM Plugin Activation Library, która umożliwia poinformowanie użytkownika naszego motywu o tym jakie wtyczki są potrzebne do uzyskania pełnej funkcjonalności strony – jest to niezwykle wygodne rozwiązanie jeżeli mocno rozdzielamy funkcjonalność wtyczki od funkcjonalności motywu.

Tworzenie podstron przy aktywacji motywu

Przydatny fragment kodu, który umożliwia stworzenie podstron w trakcie aktywacji motywu – idealne w wypadku, gdy podstrony stanowią istotny fragment wizualny naszego motywu.

Dodawanie numerowanego stronicowania w motywie

Jeżeli nie chcecie zaciągać do tworzenia numerowanego stronicowania wpisów dodatkowych wtyczek to powyższy artykuł opisuje proste rozwiązanie wymagające niewielkiej ilości kodu.

Dodawanie podtytułów do wpisów

Podtytuły to zgrabny element typografii całego wpisu – powyższy artykuł opisuje prosta wtyczkę która dodaje w edytorze wpisów dodatkowe pole do dodawania podtytułów dla naszych wpisów.

WordPressowe Linki #14

Wtyczka podpowiadająca shortcodes

Idealne narzędzie dla osób, które dużo korzystają z shortcodes i nie mają pamięci do ich nazw i funkcjonalności. Wtyczka ta poza podpowiadaniem nazwy, pokazuje też opis danego shortcode (o ile jest on dostępny). W tym miejscu mała uwaga – wtyczka dostępna jest na githubie, który przy pobieraniu paczki wrzuca sufiks „-master” do nazwy katalogu więc przy instalacji poprzez wysyłanie trzeba na to uważać 😉

Prosty sposób na zmianę domyślnych linków dla grafik we wpisach

Jeżeli irytuje Was zmienianie typu linka do grafiki z „Media Link” na „Attachment Page” to ten wpis zawiera rozwiązanie Waszych problemów. A niektórzy niewtajemniczeni być może nawet zostaną zauroczeni możliwościami jakie niesie ze sobą strona wp-admin/options.php 😉

Zmiana domyślnych ustawień ekranu personalizacji motywu

Artykuł dla osób, które chciałyby np. usunąć standardowe kontrolki widoczne w ekranie personalizacji motywów.

Zmiany na blogu

W tym tygodniu zaszalałem i zmieniłem motyw na blogu – Twenty Fourteen po delikatnych zmianach póki co sprawuje się bardzo dobrze 😉 Dodatkowo utworzyłem też nową podstronę „Przydatne wtyczki” gdzie będę od czasu do czasu wrzucać ciekawe wtyczki, które uznam za szczególnie przydatne.