Joomla! czy WordPress?

Ponieważ intensywnie pracuję zarówno z Joomla! jak i WordPressem tytułowe pytanie jest zadawane mi bardzo często. Tak często, że chciałbym raz na zawsze obalić kilka mitów zwłaszcza, że zazwyczaj na ten temat wypowiadają się ludzie, którzy „kiedyś zainstalowali WordPress/Joomla”. Opiszę swoje przemyślenia z perspektywy człowieka, który zainstalował i modyfikował każdy z tych CMS-ów kilkaset razy.

TL;DR

Gdy zadawane jest mi tytułowe pytanie, to odpowiedź zawsze jest podobna – „To zależy – a do jakiego zastosowania?”. I jest to jedyna słuszna odpowiedź – wciskanie ludziom wszędzie WordPressa/Joomla! to duży błąd, bo zastosowania i cechy tych CMS-ów mocno się rozmijają. Więcej szczegółów w poniższym wpisie.

Czytaj dalej Joomla! czy WordPress?

Matt Mullenweg na Joomla! World Conference

Na ostatnim Joomla! World Conference swoją prezentację miał współtwórca WordPressa – Matt Mullenweg. Tego typu wydarzenia są moim zdaniem niesamowicie ważne dla społeczności open-source, gdyż mają na celu pokazanie, że najważniejsza jest współpraca i uczenie się od siebie nawzajem.

Bywając na polskich konferencjach poświęconych Joomla i WordPressowi spotkałem dużo osób, których zapatrzenie w jedną z tych platform nosi wręcz znamiona bycia fanatycznym zwolennikiem. Jako developer z doświadczeniem w obu tych platformach mam zawsze jeden przekaz dla takich osób: ograniczanie się do jednego CMSa szkodzi Wam i Waszym klientom.

Wynika to z prostego faktu – jedni zaciągają Joomla! do zbyt prostych projektów, a drudzy biorą WordPressa do zbyt skomplikowanych zadań. W efekcie klient otrzymuje narzędzie (CMS) zastosowane nieadekwatnie do swoich potrzeb.

Dodatkowo taka monotonia w doborze narzędzi szkodzi też developerowi – nie ukrywam, że przynajmniej dla mnie uczenie się czegoś nowego to zawsze podróż w nieznane i dlatego lubię to robić.

Dla wszystkich tych, którzy nie boją się wyjść poza strefę swojego CMS-owego komfortu, polecam serię WordPress vs. Joomla, która ma na celu przybliżenie różnic pomiędzy tymi CMSami. Niebawem pojawią się nowe wpisy z tej serii.