Ekran personalizacji motywu – kontrolki

Podstawowym elementem, który służy do zarządzania opcjami w ekranie personalizacji motywu jest kontrolka. Może to być pole tekstowe, lista wyboru lub bardziej złożony element jak np. pole wyboru koloru.

WordPress 4.0 wprowadził dużo usprawnień w tym temacie, dzięki czemu tworzenie rozbudowanych opcji stało się dużo wygodniejsze.

Czytaj dalej Ekran personalizacji motywu – kontrolki

Wykorzystanie kontekstu w ekranie personalizacji motywu

Obsługa kontekstu dla kontrolek to moim zdaniem najważniejsze udogodnienie dodane w ekranie personalizacji motywu w WordPressie 4.0. Dzięki niej można znacząco ograniczyć ilość kontrolek widocznych na danej podstronie oraz tworzyć dodatkowe zależności pomiędzy poszczególnymi opcjami.
Czytaj dalej Wykorzystanie kontekstu w ekranie personalizacji motywu

WordPress 4.0 – co nowego dla programistów?

W piątek na WordPress 4.0 Release Party we Wrocławiu pokazywałem prezentację na temat zmian w WordPressie 4.0, które mogą zainteresować programistów.

Bazuje ona na moim porównaniu kodu WordPressa 3.9.2 i 4.0.0RC. Od razu podkreślam – to są najciekawsze zmiany jakie wychwyciłem i uznałem, że warto je pokazać. Wszystkich zmian jest dużo więcej, ale musiałbym mieć 2 godziny aby wszystkie je pokazać w trakcie prezentacji 😉

Historia WordPressa, Panele w ekranie personalizacji, usprawnienia dla motywów – WordPressowe Linki #30

Artykuł o historii WordPressa, jego ekosystemie i przyszłości

Historia WordPressa oraz duża dawka wiedzy o jego obecnym ekosystemie – warta uwagi lektura szczególnie dla osób, które chcą wkroczyć w WordPressowy świat.

Usprawnienia ekranu personalizacji motyw w WordPressie 4.0

WordPress 4.0 wprowadza spore zmiany w ekranie personalizacji motywu. Największą zmianą są panele – dzięki nim będzie można stworzyć grupy zakładek opcji motywu. Ten mechanizm został też wykorzystany do odseparowania widżetów od ustawień motywu – zamiast listy wszystkich paneli bocznych w WordPressie 4.0 będziemy mieli jedną zakładkę „Widżety” po kliknięciu której pojawi się lista paneli bocznych.

Powiązanie motywów z wtyczkami z użyciem TGM Plugin Activation Library

Tutorial opisujący jak wykorzystać w swoim motywie TGM Plugin Activation Library, która umożliwia poinformowanie użytkownika naszego motywu o tym jakie wtyczki są potrzebne do uzyskania pełnej funkcjonalności strony – jest to niezwykle wygodne rozwiązanie jeżeli mocno rozdzielamy funkcjonalność wtyczki od funkcjonalności motywu.

Tworzenie podstron przy aktywacji motywu

Przydatny fragment kodu, który umożliwia stworzenie podstron w trakcie aktywacji motywu – idealne w wypadku, gdy podstrony stanowią istotny fragment wizualny naszego motywu.

Dodawanie numerowanego stronicowania w motywie

Jeżeli nie chcecie zaciągać do tworzenia numerowanego stronicowania wpisów dodatkowych wtyczek to powyższy artykuł opisuje proste rozwiązanie wymagające niewielkiej ilości kodu.

Dodawanie podtytułów do wpisów

Podtytuły to zgrabny element typografii całego wpisu – powyższy artykuł opisuje prosta wtyczkę która dodaje w edytorze wpisów dodatkowe pole do dodawania podtytułów dla naszych wpisów.

Garść statystyk, nowy Jetpack, wielojęzyczność w WordPress 4.0 oraz WordUp we Wrocławiu – WordPressowe Linki #27

Statystyki WordPressa dla 500 000 najpopularniejszych witryn internetowych świata

Dzięki powyższym statystykom możemy poznać najpopularniejsze wtyczki, motywy, hostingi oraz wersje WordPressa dla stron opartych na WordPressie, które znajdują się w grupie 500 tysięcy najpopularniejszych stron internetowych. Co warte uwagi – co piąta z tych stron bazuje na WordPressie.

Jetpack 3.0

Jetpack w wersji 3.0 doczekał się sporych zmian w swoim interfejsie dla kokpitu. Dzięki tym zmianom obsługa Jetpacka powinna być teraz dużo bardziej wygodna i intuicyjna.

Plany odnośnie wielojęzyczności w WordPress 4.0

Wygląda na to, że WordPress w wersji 4.0 wniesie dużo istotnych zmian związanych z obsługą wielojęzyczności. Instalator będzie zawierał wybór języka, a sama zmiana języka będzie dużo prostsza z poziomu kokpitu. Pojawić się też ma możliwość wyszukiwania wtyczek posiadających tłumaczenia w danym języku.

WordUp uczy, inspiruje i… wyciąga z depresji

Relacja Agnieszki Bury z zeszłotygodniowego WordUpa we Wrocławiu. Jak zawsze było to bardzo udane i owocne spotkanie, które utwierdziło mnie w przekonaniu, że warto jeździć do Wrocławia na spotkania miłośników WordPressa.

Wtyczka do zarządzania danymi korzystającymi z Transient API

Jeżeli przeraża Was operowanie bezpośrednio na bazie danych z użyciem np. phpMyAdmin a funkcjonalność strony options.php w kokpicie jest niewystarczająca to ta wtyczka jest właśnie dla Was 😉

Ankiety dotyczące WordCampów

Pojawiła się ciekawa inicjatywa aby stworzyć jedną wspólną ankietę dotyczącą WordCampów, która mogłaby pomóc organizatorom tych wydarzeń zebrać odpowiednią ilość informacji zwrotnej od uczestników. Jak widać nie tylko organizatorzy naszych WordUpów zauważyli, że informacje zwrotne od uczestników wszelkiego rodzaju wydarzeń WordPressowych są bardzo istotne dla dalszego rozwoju społeczności WordPressa.

Android Gingerbread nie będzie już wspierany przez oficjalną aplikację WordPress

Ciągle dość popularny Android w wersji 2.3.* doczekał się sytuacji godnej starych wersji Internet Explorera 😉