WordPressowe Linki #10

Jubileuszowe wydanie WordPressowych Linków – ciut dłuższe niż zwykle 🙂

Status funkcjonalności rozwijanych jako wtyczki

Jeżeli chcecie być na bieżąco z planowanymi funkcjonalnościami WordPressa to z pewnością zainteresuje Was ta strona. Pozwala zobaczyć status planowanych funkcjonalności, czasem można się też dowiedzieć co nas ominęło i nie zostanie włączone do kodu WordPressa 😉 Przy okazji warto też poczytać o tym jakie zmiany mogą zostać wprowadzone w zarządzaniu widżetami w najbliższych wersjach WordPressa.

Dodatkowe style kolorystyczne dla kokpitu

Powyższa wtyczka zawiera 8 dodatkowych styli kolorystycznych. Gdyby było Wam mało, to możecie stworzyć własne wersje kolorystyczne korzystając z tego, że WordPress 3.8 wykorzystuje SASS-a. Dla nie mogących się zdecydować na kolorystykę panelu polecam wtyczkę opisaną tutaj.

Usprawnienia dla twórców motywów dodane w WordPressie 3.8

WordPress 3.8 poza nowym wyglądem przynosi też trochę nowych funkcjonalności opisanych w powyższym artykule.

Nowe hooki zawarte w WordPressie 3.8

A powyżej lista nowinek dla miłośników hooków 😉

Techniki instalacji, aktywacji, deaktywacji i dezinstalacji dla wtyczek

Warty uwagi artykuł na temat zagadnienia, które przez wielu twórców wtyczek traktowany jest po macoszemu. Jak to się czasem kończy, pokazał na Marcin Pietrzak na WordCampie w Gdańsku.

Inny sposób na zarządzanie podstronami

Ciekawe podejście do zarządzania podstronami w WordPressie.

3 narzędzia do migracji bazy danych WordPressa

Jeżeli szykujecie się do przenosin jakiejś strony, to warto rzucić okiem na opisywane w powyższym artykule narzedzia.

Kolejny sposób na ukrycie tytułów widżetów

Osobiście jednak preferuję metodę z wstawianiem wykrzyknika na początku tytułu widżeta z użyciem tej wtyczki lub własnego filtra.

WordPressowe Linki #9

Stream – pełna kontrola nad działaniami w kokpicie

Jeżeli z jakichś przyczyn potrzebujecie wiedzieć, kto co robił w kokpicie Waszej strony, dostępnym dla wielu użytkowników to Stream jest idealnym rozwiązaniem dla Was – prezentuje historię operacji dokonywanych przez poszczególnych użytkowników kokpitu.

Widżety w ekranie personalizacji motywu

Możliwość zarządzania widżetami z poziomu ekranu personalizacji motywu zostanie zgłoszona jako propozycja dla WordPressa 3.9. Jej interfejs prezentuje się bardzo ciekawie, ale mam obawy o kompatybilność z widżetami, które potrzebują trochę więcej przestrzeni dla swoich ustawień.

Edytor rodem z Ghosta

Dla wszystkich miłośników edytora dostępnego w platformie Ghost lub po prostu miłośników składni Markdown pojawiła się bardzo dobra wiadomość – można uzyskać taki sam edytor w WordPressie korzystając z wtyczki Splitdown.

Coś dla miłośników grunt.js

Gotowa akcja dla grunt.js, która pozwala stworzyć szkielet wtyczki bazując na WordPress Plugin Boilerplate

Przetestuj atrybuty alt swoich obrazków

Dzięki wtyczce Media Ally można łatwo i przyjemnie sprawdzić czy wszystkie dodane przez nas media mają ustawiony atrybut alt, który odgrywa dużą rolę w dostępności stron internetowych.

WordPress 3.8 wydany – z moim małym udziałem 😉

Przy najnowszym wydaniu WordPressa dorzuciłem swoje 3 grosze i po raz pierwszy zostałem uwzględniony na liście tych, którzy mieli swój udział przy powstawaniu WordPressa. Swoją drogą zauważyłem też parę innych znajomych nazwisk – miło, że Polacy mają swój udział w tworzeniu tego CMSa. Przy okazji przekonałem się, że zgłaszanie poprawek do core’a nie jest straszne, więc zachęcam do aktywnego udziału we współtworzeniu kolejnych wydań WordPressa.

WordPressowe Linki #8

7 fragmentów kodu powiązanych z serwisami społecznościowymi

Jeżeli nie lubicie używać do wszystkiego wtyczek, to z pewnością powyższa kolekcja fragmentów kodu przyda Wam się, jeżeli korzystacie z funkcjonalności serwisów społecznościowych na swoich witrynach.

Opis działania funkcji _n_noop

Artykuł o funkcji _n_noop, związanej z tłumaczeniami wtyczek, która jest czasami dobrą alternatywą dla funkcji _n.

Słownik WordPressowych pojęć dla początkujących

Zgrabnie przygotowany słownik najpopularniejszych pojęć związanych z WordPressem. Przydatna lektura, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym CMS-em.

10 powodów dlaczego WordPress jest dobrym punktem startu, nawet dla zaawansowanych programistów PHP

Próba przekonania „starych wyjadaczy”, dlaczego warto stosować WordPressa jako bazę swoich projektów. Artykuł zawiera krótki opis najważniejszych cech architektonicznych i funkcjonalnych WordPressa.

Czy nadeszła pora na program certyfikacyjny WordPressa?

Jak widać są ludzie, którzy uważają, że po 10 latach WordPress dojrzał do tego by posiadać własny program certyfikacyjny. Z pewnością znaleźliby się ludzie, którzy byliby skłonni nawet zapłacić za zdobycie takowego certyfikatu. Osobiście nie będę ukrywał, że tego typu certyfikaty kojarzą mi się z nauczeniem się jakiejś partii wiedzy na pamięć i w oderwaniu od realnych zastosowań. Moim zdaniem lepiej mieć w portfolio kilka-kilkanaście ciekawych projektów opartych o WordPressa – to będzie wystarczający „certyfikat” Waszej wiedzy i umiejętności (które można zweryfikować zaglądając do kodu).

 

WordPress 3.8 i dostosowanie wyglądu opcji wtyczek i motywów

Dzisiaj ukazał się WordPress 3.8 RC. Jak pewnie wszyscy zainteresowani wiedzą, wersja ta niesie duże zmiany w wyglądzie kokpitu. Zmiany te oznaczają pewien problem – nawet jeżeli korzystaliście z natywnych kontrolek UI kokpitu, to i tak czasem coś może w opcjach Waszej wtyczki czy motywu wyglądać nie tak jak sobie wymarzyliście 😉

Dodatkowo pojawia się jeszcze jeden problem – nie każdy użytkownik WordPressa będzie korzystał od razu z wersji 3.8. Zatem teoretycznie wtyczki i motywy powinny zawierać style CSS dla kokpitu, które zadziałają w zależności od używanej wersji WordPressa.

Na szczęście rozwiązanie tego problemu w CSS jest bardzo proste. WordPress w elemencie body kokpitu dodaje dużo różnych klas CSS – wśród tych klas znajdują się klasy o nazwach branch-* i version-*. I to właśnie te klasy uratują nam skórę 🙂

Klasa branch-* zmienia się z każdym dużym wydaniem WordPressa – w wersji 3.7.1 nazywa się ona branch-3-7, natomiast w 3.8 ma już nazwę branch-3-8. Klasa version-* zmienia się przy każdej aktualizacji WordPressa więc w wypadku wersji 3.7.1 ma ona nazwę version-3-7-1 a w wypadku wersji 3.8 ma nazwę version-3-8.

Jak widać z naszego punktu widzenia klasa branch-* będzie bardziej wygodna niż klasa version-*, gdyż ta druga zmieni swoją nazwę przy najbliższej aktualizacji WordPressa.

Jak możecie się domyslić aby stworzyć kod CSS działający tylko w WordPressie 3.8, wystarczy poprzedzić modyfikowane selektory zapisem:

.branch-3-8

Zatem aby na przykład zmodyfikować wygląd paragrafów tylko w WordPressie 3.8 wystarczy selektor:

.branch-3-8 p

Dzięki temu paragrafy w starszych wersjach WordPressa się nie zmienią.

Co bardziej zapobiegliwi mogą od razu zaaplikować następujący kod:

.branch-3-8 p,
.branch-3-9 p

Ale wtedy muszą liczyć na to, że w panelu WordPressa 3.9 za wiele się nie zmieni 😉