Garść statystyk, nowy Jetpack, wielojęzyczność w WordPress 4.0 oraz WordUp we Wrocławiu – WordPressowe Linki #27

Statystyki WordPressa dla 500 000 najpopularniejszych witryn internetowych świata

Dzięki powyższym statystykom możemy poznać najpopularniejsze wtyczki, motywy, hostingi oraz wersje WordPressa dla stron opartych na WordPressie, które znajdują się w grupie 500 tysięcy najpopularniejszych stron internetowych. Co warte uwagi – co piąta z tych stron bazuje na WordPressie.

Jetpack 3.0

Jetpack w wersji 3.0 doczekał się sporych zmian w swoim interfejsie dla kokpitu. Dzięki tym zmianom obsługa Jetpacka powinna być teraz dużo bardziej wygodna i intuicyjna.

Plany odnośnie wielojęzyczności w WordPress 4.0

Wygląda na to, że WordPress w wersji 4.0 wniesie dużo istotnych zmian związanych z obsługą wielojęzyczności. Instalator będzie zawierał wybór języka, a sama zmiana języka będzie dużo prostsza z poziomu kokpitu. Pojawić się też ma możliwość wyszukiwania wtyczek posiadających tłumaczenia w danym języku.

WordUp uczy, inspiruje i… wyciąga z depresji

Relacja Agnieszki Bury z zeszłotygodniowego WordUpa we Wrocławiu. Jak zawsze było to bardzo udane i owocne spotkanie, które utwierdziło mnie w przekonaniu, że warto jeździć do Wrocławia na spotkania miłośników WordPressa.

Wtyczka do zarządzania danymi korzystającymi z Transient API

Jeżeli przeraża Was operowanie bezpośrednio na bazie danych z użyciem np. phpMyAdmin a funkcjonalność strony options.php w kokpicie jest niewystarczająca to ta wtyczka jest właśnie dla Was 😉

Ankiety dotyczące WordCampów

Pojawiła się ciekawa inicjatywa aby stworzyć jedną wspólną ankietę dotyczącą WordCampów, która mogłaby pomóc organizatorom tych wydarzeń zebrać odpowiednią ilość informacji zwrotnej od uczestników. Jak widać nie tylko organizatorzy naszych WordUpów zauważyli, że informacje zwrotne od uczestników wszelkiego rodzaju wydarzeń WordPressowych są bardzo istotne dla dalszego rozwoju społeczności WordPressa.

Android Gingerbread nie będzie już wspierany przez oficjalną aplikację WordPress

Ciągle dość popularny Android w wersji 2.3.* doczekał się sytuacji godnej starych wersji Internet Explorera 😉

Tworzenie wtyczek dla TinyMCE 4.* – moja prelekcja z WordUp Wrocław #4

Po raz drugi pojawiłem się we Wrocławiu na WordUpie jako prelegent i tym razem opowiadałem o tworzeniu wtyczek dla TinyMCE 4.*.  Prelekcję można znaleźć na SlideShare.

Aby prelekcja nie była zbyt długa i nużąca zdecydowałem się wydzielić trzy tematy i stworzyć na ich podstawie wpisy, które stanowią uzupełnienie samej prelekcji:

  1. TinyMCE – dodawanie przycisków w trybie fullscreen
  2. Edytor TinyMCE w sekcji komentarzy
  3. Kontrolka styleselect w TinyMCE

Mam już sporo wartościowego feedbacku oraz kilka pomysłów na ulepszenie tej prelekcji, zatem można się spodziewać, że na jednym z kolejnych WordUpów zaprezentuję ją w ulepszonej postaci.

Dziękuję też osobom, które stale zadają mi ciekawe pytania, dzięki którym mogę tworzyć kolejne wpisy o TinyMCE – kolejna porcja wpisów odnośnie zastosowań tego edytora pojawi się niebawem.

TinyMCE – dodawanie przycisków w trybie fullscreen

WordPress od dłuższego czasu posiada pełnoekranowy tryb tworzenia wpisów, pozwalający skupić się na pisaniu (w niektórych edytorach taki tryb nazywa się „Zen mode” lub po prostu „Distraction Free”). Warto zatem nauczyć się dodawać własne przyciski do edytora w tym trybie – warto od razu podkreślić, że dodawanie przycisków do edytora w wersji pełnoekranowej rządzi się trochę innymi prawami niż w wypadku zwykłego edytora TinyMCE.

Czytaj dalej TinyMCE – dodawanie przycisków w trybie fullscreen

Kontrolka styleselect w TinyMCE

Kontrolka styleselect to domyślnie ukryty element edytora TinyMCE, który pozwala na wygodne formatowanie zaznaczonego tekstu. Domyślnie jest ona ukryta ze względu na fakt iż duplikuje funkcjonalność pozostałych przycisków, jednak po pewnych modyfikacjach można ją wykorzystać do własnych celów.

Czytaj dalej Kontrolka styleselect w TinyMCE

Kontrolki dla ekranu personalizacji, Color Picker API, ściągawki i haki warte uwagi – WordPressowe Linki #26

Od ostatniej serii WordPressowych Linków minęły 3 tygodnie – nie oznacza to jednak zawieszenia tej serii – zdecydowałem się natomiast na zmianę sposobu publikacji – od teraz wpis z linkami będzie ukazywał się po zebraniu odpowiedniej ilości treści – niestety cykl oparty o tygodniowe serie okazał się zbyt krótki i często wpisy te nie zawierały treści o takiej jakości jakiej bym chciał. Zatem niniejszym otwieram nowy rozdział w życiu tej serii 🙂 Przy okazji trochę zmieni się sposób jej nazewnictwa – tytuł będzie trochę bardziej treściwy 😉

Gotowe kontrolki dla ekranu personalizacji motywu

Ekran personalizacji motywu z każdym kolejnym wydaniem WordPressa jest ulepszany i wzbogacany o nowe funkcjonalności. Coraz większa liczba twórców motywów przenosi większość lub wszystkie opcje swoich produktów na tą podstronę kokpitu. Dzięki kontrolkom opisanym w powyższym artykule, tworzenie rozbudowanych opcji dla naszego motywu stanie się dużo szybsze i wygodniejsze.

Jak korzystać z Color Picker API w kokpicie?

Color Picker to element interfejsu, który zdecydowanie stanowi istotne udogodnienie dla klienta – mało kto potrafi sobie zwizualizować kolory po zobaczeniu wartości w zapisie heksadecymalnym. Powyższy tutorial opisuje jak skorzystać z tej kontrolki w kokpicie WordPressa – jest to idealne rozwiązanie dla twórców motywów i wtyczek oraz wskazówka by nie korzystać przypadkiem z dodatkowych skryptów by uzyskać ten rodzaj kontrolki.

ściągawka dla twórców motywów

Dla osób ze słabą pamięcią do nazw funkcji powyższa ściąga powinna okazać się bardzo przydatna, gdyż zawiera wstawki kodu często wykorzystywane przy tworzeniu motywów.

Zestaw opcji konfiguracyjnych dla pliku wp.config.php

Artykuł zawiera 8 opisów ciekawych opcji konfiguracyjnych, które można zastosować w pliku wp.config.php. Osobiście widzę już n-te zestawienie informacji tego typu i za każdym razem dowiaduję się czegoś nowego 😉

Zestaw WordPressowych haków

Kolejna partia ciekawych modyfikacji dla WordPressa – takich zestawień nigdy dość – podobnie jak w wypadku tych dla wp.config.php 😉

Vagrant – zestaw materiałów dla developerów korzystających z WordPressa

Jeżeli szukacie sposobów na optymalizację pracy a szczególnie procesu testowania swoich produktów dla WordPressa, to Vagrant jest darmowym rozwiązaniem wartym uwagi  – pozwala np. szybko przygotować różne konfiguracje środowisk testowych.