WordPressowe Linki #24

hookr.io

Jeżeli często korzystacie z akcji i filtrów to powyższe narzędzie będzie prawdopodobnie pozycją obowiązkową w Waszych zakładkach. Co prawda na razie znajduje się ono w wersji alpha, ale i tak już teraz zapowiada się świetnie 🙂

Dictator – sposób na zarządzanie konfiguracjami

Dictator to rozszerzenie dla WP-CLI, które umożliwia łatwy import/eksport/porównywanie konfiguracji, różnych instalacji WordPressa. Narzędzie to jest niezwykle przydatne, zwłaszcza jeżeli testuje się różne konfiguracje WordPressa.

WP Central – czyli wszystko czego potrzebujesz wiedzieć o instalacjach WordPressa

Jeden z kontrybutorów WordPressa na bazie danych z API strony WordPress.org stworzył powyższą stronę, prezentującą różne użyteczne informacje na temat istniejących instalacji WordPressa. Można z nich wywnioskować sporo faktów: np. to, że więcej stron bazuje na WordPressie 3.0 niż najnowszym WordPressie 3.8 oraz to, że ciągle króluje PHP w wersji 5.2. Widać też pięknie wpływ automatycznych aktualizacji na ilość pobrań WordPressa.

WordPressowe Linki #13

TinyMCE 4.0 w WordPressie 3.9

Planowane na kwiecień wydanie WordPressa będzie zawierać nową wersję edytora. Zmianie uległo API edytora, zatem warto sprawdzić kompatybilność swoich wtyczek z nowym edytorem – teoretycznie będzie istniało wsparcie wsteczne dla funkcjonalności znanych z API 3.x, ale i tak warto sprawdzić czy nie ma problemów po aktualizacji edytora.

Porównanie WordPress.org i Github jako platform to hostowania wtyczek

Cóż, w tym wypadku wybór wydaje się prosty – wersja developerska wtyczki na Githubie – stabilne wydania na WordPress.org 😉 Choć nie ukrywam, że Github rozwija się bardzo dynamicznie i oferuje coraz ciekawsze narzędzia, choćby takie jak wspomniane w artykule dane o ruchu na stronie repozytorium.

Ciekawy sposób na tworzenie ikonek serwisów społecznościowych

Wygodny i ciekawy sposób tworzenia menu z ikonkami społecznościowymi. Przy okazji znika problem rozważań czy jest to funkcjonalność, która powinna być w motywie czy też jednak we wtyczce.

Lista potencjalnych zmian w WordPressie 3.9

Jak widać potencjalne zmiany dotyczyć będą obszarów udoskonalonych w WordPressie 3.8 – widżetów, ekranu z motywami oraz dodatkowo ekranu personalizacji motywu i edytora wpisów (TinyMCE 4.0)

WordPress 3.8.1 wydany

Wczoraj późnym wieczorem została wydana wersja WordPressa naprawiająca znalezione po wydaniu WordPressa 3.8 błędy – największym problemem był błąd w osadzaniu tweetów z użyciem oEmbed, który pojawił się po 14 stycznia z powodu zmian w API Twittera.

WordPressowe Linki #12

Znamy wstępną datę wydania WordPressa 3.9

Pojawiła się wstępna data publikacji WordPressa 3.9 – 15 kwietnia 2014 roku. Wydanie to prawdopodobnie skupi się głównie na włączeniu obsługi widżetów do ekranu personalizacji motywu oraz na usprawnieniach zmian wprowadzonych w WordPressie 3.8. Oczywiście data nie jest wiążąca, ale biorąc pod uwagę ostatnie zmiany w sposobie rozwoju WordPressa, możemy być pewni, że jeżeli jakieś opóźnienia się pojawią to nie będą tak długie jak w wypadku WordPressa 3.6.

10 Rozszerzeń dla Chrome związanych z WordPressem

Kolekcja przydatnych i darmowych rozszerzeń dla przeglądarki Chrome, które mogą się Wam przydać przy zarządaniu stronami opartymi o WordPressa.

Omówienie hooków inicjalizacyjnych

Artykuł opisujący działanie hooków takich jak: init, widgets_init oraz admin_init wraz z często popełnianymi przy ich wykorzystaniu błędami.

Oficjalne repozytoria git dla WordPressa

Miła wiadomość dla zwolenników git-a – pojawiły się oparte na nim repozytoria dla WordPressa, BuddyPressa i bbPressa – dwa ostatnie tylko w trybie read-only.

Google przygotował swoją wtyczkę dla AdSense i Webmaster Tools

Wtyczka umożliwia łatwe dodawanie reklam na stronach opartych o WordPressa oraz szybkie zweryfikowanie witryny z użyciem narzędzi webmasterskich Google.

WordPressowe Linki #10

Jubileuszowe wydanie WordPressowych Linków – ciut dłuższe niż zwykle 🙂

Status funkcjonalności rozwijanych jako wtyczki

Jeżeli chcecie być na bieżąco z planowanymi funkcjonalnościami WordPressa to z pewnością zainteresuje Was ta strona. Pozwala zobaczyć status planowanych funkcjonalności, czasem można się też dowiedzieć co nas ominęło i nie zostanie włączone do kodu WordPressa 😉 Przy okazji warto też poczytać o tym jakie zmiany mogą zostać wprowadzone w zarządzaniu widżetami w najbliższych wersjach WordPressa.

Dodatkowe style kolorystyczne dla kokpitu

Powyższa wtyczka zawiera 8 dodatkowych styli kolorystycznych. Gdyby było Wam mało, to możecie stworzyć własne wersje kolorystyczne korzystając z tego, że WordPress 3.8 wykorzystuje SASS-a. Dla nie mogących się zdecydować na kolorystykę panelu polecam wtyczkę opisaną tutaj.

Usprawnienia dla twórców motywów dodane w WordPressie 3.8

WordPress 3.8 poza nowym wyglądem przynosi też trochę nowych funkcjonalności opisanych w powyższym artykule.

Nowe hooki zawarte w WordPressie 3.8

A powyżej lista nowinek dla miłośników hooków 😉

Techniki instalacji, aktywacji, deaktywacji i dezinstalacji dla wtyczek

Warty uwagi artykuł na temat zagadnienia, które przez wielu twórców wtyczek traktowany jest po macoszemu. Jak to się czasem kończy, pokazał na Marcin Pietrzak na WordCampie w Gdańsku.

Inny sposób na zarządzanie podstronami

Ciekawe podejście do zarządzania podstronami w WordPressie.

3 narzędzia do migracji bazy danych WordPressa

Jeżeli szykujecie się do przenosin jakiejś strony, to warto rzucić okiem na opisywane w powyższym artykule narzedzia.

Kolejny sposób na ukrycie tytułów widżetów

Osobiście jednak preferuję metodę z wstawianiem wykrzyknika na początku tytułu widżeta z użyciem tej wtyczki lub własnego filtra.

WordPress 3.8 i dostosowanie wyglądu opcji wtyczek i motywów

Dzisiaj ukazał się WordPress 3.8 RC. Jak pewnie wszyscy zainteresowani wiedzą, wersja ta niesie duże zmiany w wyglądzie kokpitu. Zmiany te oznaczają pewien problem – nawet jeżeli korzystaliście z natywnych kontrolek UI kokpitu, to i tak czasem coś może w opcjach Waszej wtyczki czy motywu wyglądać nie tak jak sobie wymarzyliście 😉

Dodatkowo pojawia się jeszcze jeden problem – nie każdy użytkownik WordPressa będzie korzystał od razu z wersji 3.8. Zatem teoretycznie wtyczki i motywy powinny zawierać style CSS dla kokpitu, które zadziałają w zależności od używanej wersji WordPressa.

Na szczęście rozwiązanie tego problemu w CSS jest bardzo proste. WordPress w elemencie body kokpitu dodaje dużo różnych klas CSS – wśród tych klas znajdują się klasy o nazwach branch-* i version-*. I to właśnie te klasy uratują nam skórę 🙂

Klasa branch-* zmienia się z każdym dużym wydaniem WordPressa – w wersji 3.7.1 nazywa się ona branch-3-7, natomiast w 3.8 ma już nazwę branch-3-8. Klasa version-* zmienia się przy każdej aktualizacji WordPressa więc w wypadku wersji 3.7.1 ma ona nazwę version-3-7-1 a w wypadku wersji 3.8 ma nazwę version-3-8.

Jak widać z naszego punktu widzenia klasa branch-* będzie bardziej wygodna niż klasa version-*, gdyż ta druga zmieni swoją nazwę przy najbliższej aktualizacji WordPressa.

Jak możecie się domyslić aby stworzyć kod CSS działający tylko w WordPressie 3.8, wystarczy poprzedzić modyfikowane selektory zapisem:

.branch-3-8

Zatem aby na przykład zmodyfikować wygląd paragrafów tylko w WordPressie 3.8 wystarczy selektor:

.branch-3-8 p

Dzięki temu paragrafy w starszych wersjach WordPressa się nie zmienią.

Co bardziej zapobiegliwi mogą od razu zaaplikować następujący kod:

.branch-3-8 p,
.branch-3-9 p

Ale wtedy muszą liczyć na to, że w panelu WordPressa 3.9 za wiele się nie zmieni 😉

WordPressowe Linki #5

Podsumowanie obecnego stanu wzdrożenia nowych funkcjonalności WordPressa 3.8

Dla tych, którzy lubią być na bieżąco – powyższy artykuł krótko podsumowuje obecną sytuację funkcjonalności rozwijanych jako wtyczki. Ważną informacją jest też fakt możliwego przesunięcia wydania motywu Twenty Fourteen do czasu wydania WordPressa 3.9.

Widżety w personalizacji motywu

Wtyczka Widget Customizer dodaje możliwość edycji i podglądu widżetów w panelu personalizacji motywu. Główny problem jaki rzuca mi się w oczy to konieczność dostosowania panelu opcji widżetu do szerokości panelu bocznego widocznego na stronie personalizacji.

10 najczęściej spotykanych problemów z WordPressem oraz ich rozwiązania

Zgrabne podsumowanie 10 często spotykanych błędów/problemów – idealne jako baza gotowych odpowiedzi dla nietechnicznych klientów, panikujących na widok białej strony 🙂

Jesienny WordUp w Krakowie

15 Listopada odbędzie się jesienna edycja WordUpa w Krakowie. Pojawię się tam też ja i będę opowiadać o możliwościach naszego widżetu GK News Show Pro.

WordPressowe Linki #3

Paczki językowe w WordPressie 3.7

Obowiązkowa lektura dla wszystkich developerów wtyczek i motywów dla świeżo wydanego WordPressa 3.7.

Wsparcie dla ekranów wysokiej rozdzielczości w motywie

Krótki poradnik jak zaimplementować wsparcie dla ekranów wysokiej rozdzielczości (retina) w swoim motywie.

Jarvis – WordPressowy asystent w kokpicie

Wtyczka bazująca na świetnym i sprawdzonym pomyśle – miłośnicy Alfreda z pewnością się ucieszą 🙂

AppPresser – czyli WordPress jako baza dla mobilnych aplikacji

Niektórzy tak sobie umiłowali WordPressa, że budowaliby z jego użyciem wszystko co się da – łącznie z aplikacjami na urządzenia mobilne. Cóż, nie jestem pewien czy to dobre podejście, ale warto śledzić tego typy inicjatywy 🙂

WordPress 3.8 i nadchodzący redesign kokpitu

Na koniec zbiór ciekawych linków odnoszących się do prawdopodobnych zmian, jakie zajdą w kokpicie w WordPressie 3.8, którego zgodnie z obietnicami powinniśmy dostać w nasze łapki jeszcze w tym roku:

Najbardziej cieszy fakt, że wszystkie te elementy można przetestować już teraz, do czego gorąco zachęcam. Jak widać pod koniec roku w kokpicie będzie się działo 🙂