WordPress vs. Joomla – menu

Menu to podstawowy element nawigacyjny większości stron internetowych. Dlatego w każdym CMSie znajdziemy mniej lub bardziej zaawansowany edytor struktury menu wyświetlanej na stronie.

Podobieństwa

Zacznijmy od podobieństw: zarówno w Joomla! jak i w WordPressie możemy utworzyć kilka różnych menu:

menu_1_1 menu_1_2

W obu wypadkach możemy tworzyć zagnieżdżone struktury menu i zmieniać kolejność elementów względem siebie:

menu_2_1  menu_2_2

Kolejnym podobieństwem jest istnienie kilku-kilkunastu rodzajów pozycji menu. W wypadku WordPressa wybieramy dokąd ma prowadzić dany link z listy dostępnych miejsc:

menu_3

W wypadku Joomla! określamy typ linka i wybieramy zasób danego typu do którego ten link ma prowadzić:

menu_4

W obu wypadkach istnieje rodzaj pozycji menu, która prowadzi do zewnętrznego adresu URL:

menu_5_1 menu_5_2

Różnice

Różnice zaczynają się przy umieszczaniu samego menu na stronie. W wypadku WordPressa mamy określone pozycje w motywie na których może znaleźć się menu:

menu_1_2

W wypadku Joomla! menu możemy umieścić w zasadzie na każdej pozycji modułu z wykorzystaniem modułu mod_menu:

menu_7

W bardziej rozbudowanych szablonach, autorzy często pozwalają od razu w ustawieniach szablonu wybrać, które menu będzie wyświetlane w miejscu menu głównego.

Warto zwrócić uwagę na fakt iż w wypadku WordPressa menu ma rolę wyłącznie nawigacyjną. W wypadku Joomla! menu wykorzystywane jest pośrednio do określania zawartości podstron i struktury adresów – w Joomla! do każdej pozycji menu można przypisać konkretne moduły. Dodatkowo w zależności od struktury zagnieżdżeń definiowana jest struktura adresu URL do danej podstrony. Między innymi dlatego w Joomla! występuje typ pozycji menu, który nie istnieje w WordPressie – alias. Alias to pozycja menu, która służy do skrócenia struktury adresu URL w wypadku gdy właściwa strona znajduje się w strukturze menu głównego zbyt głęboko. Ten temat zgłębimy przy okazji omawiania szczegółów SEF URLs.

Kolejną ważną różnicą jest fakt możliwości wyświetlania danej pozycji menu (lub całego menu) tylko dla określonej grupy użytkowników. Dzięki temu w Joomla! możemy wyświetlić dane pozycje menu np. tylko zarejestrowanym użytkownikom (po ich zalogowaniu się na stronie). To bardzo przydatna funkcjonalność, szczególnie na bardziej złożonych stronach. W wypadku WordPressa takiej funkcjonalności nie ma w podstawowej wersji.

Następna różnica to istnienie możliwości odpublikowania danej pozycji menu bez jej usuwania w Joomla!. Możemy więc przygotować sobie część struktury menu wcześniej i wyświetlić ją dopiero w odpowiednim momencie.

Ostatnią ważną różnicą jest fakt, że w wypadku stosowania wielojęzyczności w Joomla! od razu możemy utworzyć pozycję menu związaną z danym językiem. W wypadku WordPressa obsługa wielojęzyczności zależy od wtyczki jaką zastosujemy.

Podsumowanie

W zakresie podstawowej funkcjonalności menu WordPress i Joomla! wykorzystują podobne rozwiązania (tworzenie wielu menu, hierarchia struktury menu itd.). Natomiast główne różnice pojawiają się w zakresie zarządzania pozycjami menu oraz sposoby wykorzystania samego menu (wykorzystanie struktury menu do zarządzania treścią podstron i wielojęzycznością).