Garść moich artykułów technicznych z 2021 roku

Wbrew pozorom ciągle piszę artykuły, tylko chwilowo na innym blogu 😉 Ponieważ poruszają one tematy związane z ogólnie pojętymi technologiami webowymi, uznałem, że warto wspomnieć o nich też tutaj, bo wiele z porad w nich zawartych sprawdzi się także dla osób budujących strony w oparciu o WordPressa 🙂

Czy Twoja strona potrzebuje formularza kontaktowego?

Często projektanci oraz twórcy stron odruchowo dodają formularz kontaktowy na stronie. To podejście często jest nie do końca sensowne oraz może powodować niepotrzebne problemy. Zwykły link odpalający program pocztowy może wiele z nich rozwiązać:

Does your website need a contact form?


5 rzeczy, które wpływają na jakość zbieranych danych analitycznych

Wiele osób nadal wierzy w to, że usługi typu Google Analytics gromadzą dane o wszystkich użytkownikach na stronie i to w sposób bezbłędny. Niestety nie do końca tak jest:

5 things that can affect the credibility of your analytical data.


Jak uniknąć utraty danych ze strony?

Jeśli jeszcze ktoś nie ma dość czytania o kopiach zapasowych to zapraszam do lektury:

How to avoid losing data on your website?


Co zrobić aby zoptymalizować kod CSS na stronie?

Artykuł z serii poświęconej optymalizacji stron – Page Speed jest coraz bardziej rygorystyczny, zatem optymalizacji trzeba szukać gdzie się da, także w kodzie CSS:

How to optimize CSS code for a faster website


Jak zoptymalizować fonty na stronie?

Nieprzemyślane użycie fontów na stronie może mocno wpłynąć na jej wydajność. W tym artykule poruszam temat optymalizacji fontów oraz pokazuję kilka użytecznych narzędzi:

How to optimise fonts for a faster website


Optymalizacja grafik na stronie – przydatne porady

Ponieważ media (w tym obrazki), wciąż stanowią jedną z największych składowych całkowitego rozmiaru stron, to właśnie w nich trzeba upatrywać największego pola do optymalizacji. W poniższym artykule poruszam nie tylko podstawowe sposoby optymalizacji, ale też kilka bardziej zaawansowanych technik, które mogą pomóc w trudniejszych przypadkach:

How to optimize images and media elements for a faster website


Co zrobić by wykorzystać pełny potencjał wydajności serwera hostującego naszą stronę?

Nie wszystko zależy od naszej strony i jej optymalizacji. Niektóre kwestie wymagają zgłębienia kwestii serwerowych i o tym jest poniższy artykuł:

How to configure your server to maximize website performance


Jak uniknąć spowolnienia strony przez skrypty JS?

JavaScript to według moich obserwacji przyczyna większości problemów z wydajnością stron. W poniższym artykule przedstawiam kwestie na które warto uważać oraz opisuję kilka miejsc, gdzie można poszukać optymalizacji:

What impact does JavaScript have on the speed and performance of a website?