Matt Mullenweg na Joomla! World Conference

Na ostatnim Joomla! World Conference swoją prezentację miał współtwórca WordPressa – Matt Mullenweg. Tego typu wydarzenia są moim zdaniem niesamowicie ważne dla społeczności open-source, gdyż mają na celu pokazanie, że najważniejsza jest współpraca i uczenie się od siebie nawzajem.

Bywając na polskich konferencjach poświęconych Joomla i WordPressowi spotkałem dużo osób, których zapatrzenie w jedną z tych platform nosi wręcz znamiona bycia fanatycznym zwolennikiem. Jako developer z doświadczeniem w obu tych platformach mam zawsze jeden przekaz dla takich osób: ograniczanie się do jednego CMSa szkodzi Wam i Waszym klientom.

Wynika to z prostego faktu – jedni zaciągają Joomla! do zbyt prostych projektów, a drudzy biorą WordPressa do zbyt skomplikowanych zadań. W efekcie klient otrzymuje narzędzie (CMS) zastosowane nieadekwatnie do swoich potrzeb.

Dodatkowo taka monotonia w doborze narzędzi szkodzi też developerowi – nie ukrywam, że przynajmniej dla mnie uczenie się czegoś nowego to zawsze podróż w nieznane i dlatego lubię to robić.

Dla wszystkich tych, którzy nie boją się wyjść poza strefę swojego CMS-owego komfortu, polecam serię WordPress vs. Joomla, która ma na celu przybliżenie różnic pomiędzy tymi CMSami. Niebawem pojawią się nowe wpisy z tej serii.