5 wtyczek dla edytora Atom, które przydadzą się przy projektach związanych z WordPressem

W zależności od rozmiaru projektu używam różnych narzędzi – do większych projektów używam WebStorm, natomiast w mniejszych używałem najczęściej Sublime Text albo Espresso. Od jakiegoś czasu te dwa edytory zeszły u mnie na dalszy plan, gdyż po bardzo pozytywnych opiniach mojego znajomego – Janka Starzaka zainteresowałem się edytorem Atom.

Atom posiada w podstawowej wersji sporo przydatnych funkcji, ale zauroczył mnie detalami takimi jak: pokazywanie ikony nad kodem gdy wyszukiwanie wraca na początek pliku czy wyszukiwarką pokazującą postęp przeszukiwania plików (oraz aktualizującą się na bieżąco po zmianach w plikach). Przyznam, że momentami Sublime Text wygląda przy Atomie jak jakiś partyzancki edytor kodu, a trzeba pamiętać, że z tych dwóch edytorów to Atom jest darmowy 😉

Z racji tego, że Atom już chyba na dobre zadomowił się w świecie developerów, powstało dla niego sporo przydatnych rozszerzeń. Poniżej przedstawiam 5 rozszerzeń (no dobrze – 6 ;)), które warto zainstalować w Atomie, jeżeli tworzymy projekty związane z WordPressem.

autocomplete-php

Uzupełnianie składni PHP.

wordpress-api

Podpowiedzi dla funkcji pochodzących z API WordPressa.

autocomplete-wordpress-hooks

Automatyczne uzupełnianie nazw filtrów i akcji.

linter + linter-php

Sprawdzanie poprawności składni kodu PHP.

minimap

Mini-mapa kodu znana chyba wszystkim z Sublime Text.

 

Swoją drogą swego czasu poszukiwałem też dobrego rozszerzenia do wyświetlania w edytorze okna terminala, ale doszedłem do wniosku, że dużo mniej problemów sprawia zwykłe ustawienie obok siebie okien edytora i terminala w trybie pełnoekranowym i zachowaniu odpowiednich proporcji (przynajmniej na dużym ekranie ;)).