Jak w prosty sposób stworzyć cache dla shortcode’ów?

Czasami zdarza się, że shortcode przed zwróceniem efektów swojego działania musi wykonać dużo czasochłonnych operacji – np. jeżeli robimy shortcode, który zwraca statusy z Twittera dla określonego zapytania. W takim wypadku powinniśmy stworzyć cache z dwóch powodów:

  • pobranie informacji o statusach z Twittera wymaga pobrania tych danych z zewnętrznego serwera co może zająć sporo czasu
  • Twitter nakłada limity zapytań do swojego API

Na szczęście stworzenie prostego mechanizmu cache dla shortcode’ów jest w WordPressie bardzo proste.

Przyjmijmy, że nasz shortcode pobiera 3 różne parametry z wartościami domyślnymi i zamieniane na zmienne o odpowiednich nazwach w poniższy sposób:

$atts = shortcode_atts(array(
'param1' => 'lorem',
'param2' => 'ipsum',
'param3' => 'dolor'
), $atts);

extract($atts);

Zatem nasz shortcode ma poniższą składnię:

[txt][shortcode param1=”x” param2=”y” param3=”z”][/txt]

Pierwsza istotna obserwacja – nasz shortcode zwróci te same rezultaty dla takich samych wartości parametrów, zatem ciąg złożony z wartości tych parametów może śmiało posłużyć za identyfikator rezultatów danego shortcode’a. Do przechowania zawartości cache wykorzystamy Transients API.

Zatem nasz mechanizm cache będzie potrzebował dwóch kluczowych fragmentów kodu – zapisu i odczytu zawartości cache.

Zacznijmy od odczytu zawartości cache, gdyż ta operacja jest wykonywana przez rozpoczęciem operacji przez nasz shortcode:

$cache = get_transient(md5('PREFIX'.serialize($atts)));

if($cache) {
    return $cache;
}

Jak wspominałem – wykorzystujemy ciąg wartości parametrów jako identyfikator, do tego sugeruję dodać też jakiś własny prefix – dzięki temu zabezpieczymy się przed sytuacją gdy wszystkie parametry będą puste. Jeżeli cache dla danej konfiguracji istnieje to po prostu funkcja zwróci od razu zawartość cache, bez wykonywania dodatkowych operacji.

Następnie cały kod wyjściowy generowany przez shortcode umieszczamy w zmiennej np. $cache_output – jeżeli dobrze tworzycie swoje shortcode’y to zapewne taką zmienną z zawartością rezultatów już posiadacie (nie używacie w shortcode’ach echo, prawda?). Na koniec działania naszego shortcode’u możemy umieścić zawartość tej zmiennej w bazie danych:

set_transient(md5('PREFIX'.serialize($atts)) , $cache_output, 10 * 60);

Jak widać dzięki stworzeniu 6 dodatkowych linijek kodu mały gotowy mechanizm cache.

Osobiscie polecam do listy parametrów takiego shortcode’a dodać też parametr cache_time – dzięki temu będzie można określić czas przechowywania cache, a ostatnia linijka związana z cache zmieni się na:

set_transient(md5('PREFIX'.serialize($atts)) , $cache_output, $cache_time * 60);

Powyższe rozwiązanie ma tą zaletę, że w wypadku shortcode’ów w których istnieje niewielkie zróżnicowanie wartości parametrów do przechowywania rezultatów nawet z kilku tysięcy wpisów, będzie potrzeba kilku-kilkunastu rekordów w bazie danych. Natomiast sugeruję ostrożność w wypadku gdy przy podobnej liczbie wpisów mamy unikalne konfiguracje shortcode’ów – wtedy istnieje ryzyko, że ilość rekordów w bazie danych będzie zbliżona do liczby wpisów.