WordPressowe Linki #14

Wtyczka podpowiadająca shortcodes

Idealne narzędzie dla osób, które dużo korzystają z shortcodes i nie mają pamięci do ich nazw i funkcjonalności. Wtyczka ta poza podpowiadaniem nazwy, pokazuje też opis danego shortcode (o ile jest on dostępny). W tym miejscu mała uwaga – wtyczka dostępna jest na githubie, który przy pobieraniu paczki wrzuca sufiks „-master” do nazwy katalogu więc przy instalacji poprzez wysyłanie trzeba na to uważać 😉

Prosty sposób na zmianę domyślnych linków dla grafik we wpisach

Jeżeli irytuje Was zmienianie typu linka do grafiki z „Media Link” na „Attachment Page” to ten wpis zawiera rozwiązanie Waszych problemów. A niektórzy niewtajemniczeni być może nawet zostaną zauroczeni możliwościami jakie niesie ze sobą strona wp-admin/options.php 😉

Zmiana domyślnych ustawień ekranu personalizacji motywu

Artykuł dla osób, które chciałyby np. usunąć standardowe kontrolki widoczne w ekranie personalizacji motywów.

Zmiany na blogu

W tym tygodniu zaszalałem i zmieniłem motyw na blogu – Twenty Fourteen po delikatnych zmianach póki co sprawuje się bardzo dobrze 😉 Dodatkowo utworzyłem też nową podstronę „Przydatne wtyczki” gdzie będę od czasu do czasu wrzucać ciekawe wtyczki, które uznam za szczególnie przydatne.

WordPressowe Linki #13

TinyMCE 4.0 w WordPressie 3.9

Planowane na kwiecień wydanie WordPressa będzie zawierać nową wersję edytora. Zmianie uległo API edytora, zatem warto sprawdzić kompatybilność swoich wtyczek z nowym edytorem – teoretycznie będzie istniało wsparcie wsteczne dla funkcjonalności znanych z API 3.x, ale i tak warto sprawdzić czy nie ma problemów po aktualizacji edytora.

Porównanie WordPress.org i Github jako platform to hostowania wtyczek

Cóż, w tym wypadku wybór wydaje się prosty – wersja developerska wtyczki na Githubie – stabilne wydania na WordPress.org 😉 Choć nie ukrywam, że Github rozwija się bardzo dynamicznie i oferuje coraz ciekawsze narzędzia, choćby takie jak wspomniane w artykule dane o ruchu na stronie repozytorium.

Ciekawy sposób na tworzenie ikonek serwisów społecznościowych

Wygodny i ciekawy sposób tworzenia menu z ikonkami społecznościowymi. Przy okazji znika problem rozważań czy jest to funkcjonalność, która powinna być w motywie czy też jednak we wtyczce.

Lista potencjalnych zmian w WordPressie 3.9

Jak widać potencjalne zmiany dotyczyć będą obszarów udoskonalonych w WordPressie 3.8 – widżetów, ekranu z motywami oraz dodatkowo ekranu personalizacji motywu i edytora wpisów (TinyMCE 4.0)

WordPress 3.8.1 wydany

Wczoraj późnym wieczorem została wydana wersja WordPressa naprawiająca znalezione po wydaniu WordPressa 3.8 błędy – największym problemem był błąd w osadzaniu tweetów z użyciem oEmbed, który pojawił się po 14 stycznia z powodu zmian w API Twittera.

WordPressowe Linki #12

Znamy wstępną datę wydania WordPressa 3.9

Pojawiła się wstępna data publikacji WordPressa 3.9 – 15 kwietnia 2014 roku. Wydanie to prawdopodobnie skupi się głównie na włączeniu obsługi widżetów do ekranu personalizacji motywu oraz na usprawnieniach zmian wprowadzonych w WordPressie 3.8. Oczywiście data nie jest wiążąca, ale biorąc pod uwagę ostatnie zmiany w sposobie rozwoju WordPressa, możemy być pewni, że jeżeli jakieś opóźnienia się pojawią to nie będą tak długie jak w wypadku WordPressa 3.6.

10 Rozszerzeń dla Chrome związanych z WordPressem

Kolekcja przydatnych i darmowych rozszerzeń dla przeglądarki Chrome, które mogą się Wam przydać przy zarządaniu stronami opartymi o WordPressa.

Omówienie hooków inicjalizacyjnych

Artykuł opisujący działanie hooków takich jak: init, widgets_init oraz admin_init wraz z często popełnianymi przy ich wykorzystaniu błędami.

Oficjalne repozytoria git dla WordPressa

Miła wiadomość dla zwolenników git-a – pojawiły się oparte na nim repozytoria dla WordPressa, BuddyPressa i bbPressa – dwa ostatnie tylko w trybie read-only.

Google przygotował swoją wtyczkę dla AdSense i Webmaster Tools

Wtyczka umożliwia łatwe dodawanie reklam na stronach opartych o WordPressa oraz szybkie zweryfikowanie witryny z użyciem narzędzi webmasterskich Google.

WordPressowe Linki #11

WordPressowe Linki powracają po świąteczno-urlopowej przerwie 🙂

Jak znaleźć miejsce wyświetlające dany element

Ciekawy wpis Agnieszki Bury o tym jak znaleźć plik wyświetlający określony element strony – niezwykle przydatne dla osób, które korzystają z gotowych szablonów, lub odziedziczyli po kimś projekt.

AJAX i WordPress – wprowadzenie

Przystępnie napisane wprowadzenie do tematu wykorzystania AJAX-a w WordPressie

Podsumowanie roku 2013 w świecie WordPressa

Bartosz Romanowski zgrabnie podsumował ubiegły rok w świecie WordPressa – lektura dla tych, którzy boją się, że coś ważnego w zeszłym roku przespali 🙂

Najlepsze WordPressowe fragmenty kodu z roku 2013

I dalej pozostajemy w klimatach podsumowań – zestawienie przydatnych fragmentów kodu z roku 2013, które mogą rozwiązać wiele problemów, bez wykorzystania wtyczek.

Wykorzystanie WordPressa przy wzdrażanie aplikacji webowych

Cała seria wpisów przygotowana z myślą o osobach, które chcą wykorzystać WordPressa do czegoś więcej niż prowadzenia zwykłego bloga o słodkich kotkach 😉

Dodatkowe motywy do pełnoekranowego trybu edytora wpisów

Zestaw dodatkowych motywów w postaci wtyczki, dla tych, którym znudził się standardowy wygląd edytora pełnoekranowego w kokpicie WordPressa.

Tworzenie ikonek odpornych na zmiany stylu kokpitu WordPressa

Jeżeli Wasze wtyczki dodają ikonki do menu bocznego w kokpicie WordPressa to warto przeczytać ten wpis – pozwoli Wam wybrać najlepszą dwa Was metodę zapewnienia widocznej ikonki w menu bocznym, niezależnie od kolorystyki kokpitu.

Automatyczna kompresja grafik PNG w WordPressie

Jeżeli zależy Wam na ciężarze grafik na Waszej stronie to może to ten artykuł, może być źródłem cennej wiedzy.