WordUp – jak zintegrować się z WordPressową społecznością

Polska społeczność WordPressa spotyka się obecnie na dwóch rodzajach wydarzeń:

  • WordCampach – corocznych dwudniowych ogólnokrajowych konferencjach
  • WordUpach – wieczornych spotkaniach entuzjastów WordPressa organizowanych w całej Polsce

Jeżeli ktoś nigdy nie uczestniczył w tego typu imprezach to WordUp jest najlepszą okazją by wniknąć w grono polskiej społeczności WordPressa. Najbliższa okazja ku temu będzie już w ten piątek w Warszawie.

Dlaczego warto?

Bo WordUpy to darmowe spotkania na których można poszerzyć swoją wiedzę na temat WordPressa – zarówno podczas prelekcji jak i rozmów po prelekcjach. A przede wszystkim poznać osobiście ludzi, którzy są entuzjastami tej platformy.

Początkujący użytkownicy WordPressa mogą dowiedzieć się jak rozwiązać swoje problemy oraz jakich popularnych błędów unikać przy pracy z WordPressem.

Osoby planujące wdrożenia oparte o WordPressa mogą poznać osobiście potencjalnych wykonawców i znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytania w zakresie wyboru rozszerzeń potrzebnych do realizacji projektu.

Jeżeli jesteś developerem to WordUp może być świetną okazją do pokazania swoich wtyczek i zebrania wartościowego feedbacku od potencjalnych użytkowników.

W Warszawie poruszone zostaną tematy takie jak:

  • Tworzenie motywów do umieszczenia na oficjalnym repozytorium WordPressa
  • Dostosowywanie wyglądu strony bez wiedzy programistycznej
  • Zastosowania klasy WP_List_Table

I pamiętajcie – prelekcje oczywiście w ciągu kilku dni znajdą się w sieci, ale nie będą one zawierały komentarza autora prelekcji ani pytań od publiki oraz treści dyskusji, które te pytania spowodują 😉

Poza Warszawą WordUpy odbędą się też w najbliższym czasie w Bydgoszczy (10. kwietnia) i Krakowie (25. kwietnia). Załączona w głównym obrazie wpisu mapka pokazuje wszystkie miasta w których odbyły lub odbędą się WordUpy – jak widać nie trzeba jechać przez cały kraj by spotkać się z miłośnikami WordPressa 🙂

Map of Poland by FreeVectorMaps.com

 

WordPressowe Linki #22

Badanie wydajności hostingów dla WordPressa

Jeżeli macie problem z wyborem hostingu dla swojej strony opartej na WordPressie to powyższe porównanie może okazać się przydatne – nie od dziś wiadomo, że szybkość wczytywania strony ma duże przełożenie na konwersje.

WordPress 3.9 i zmiany w skrypcie Masonry

Wszyscy developerzy, którzy używają skryptu Masonry w swoich wtyczkach/motywach, powinni już teraz przyjrzeć się działaniu swoich produktów w nadchodzącym wydaniu WordPressa. Przypominam też o wprowadzeniu w WordPress 3.9 TinyMCE w wersji 4, co skutkuje dużymi zmianami w API edytora wpisów i potencjalnymi problemami z wtyczkami dodającymi wszelkiej maści przyciski do edytora.

Automatyczne aktualizacje wtyczek z Githuba

Artykuł opisujący w jaki sposób zaimplementować system automatycznych aktualizacji w sytuacji gdy nasza wtyczka znajduje się na Githubie.

Wtyczki dla WordPressa a Github

Rozwinięcie tematu wtyczek dla WordPressa na Githubie – omówienie najciekawszych wtyczek dostępnych na Githubie, sposobów ich wyszukiwania, instalacji oraz aktualizacji.

WordPressowe Linki #21

Zestaw zapytań SQL do zarządzania komentarzami

Czasem ekran zarządzania komentarzami jest mało wydajny do niektórych zastosowań – może się okazać, że dużo szybciej jest jest wykonać zapytanie SQL na bazie danych naszego WordPressa. Powyższy artykuł zawiera zestaw przydatnych zapytań SQL do wykonywania typowych operacji na tabeli komentarzy.

Akismet 2.6 z istotnymi usprawnieniami wydany

Akismet 2.6 wprowadza poprawki, które powinny rozwiązać problemy związane z ostatnimi zgłoszeniami na temat wykorzystania mechanizmu pingback do ataków DDoS.

WordPress.com otwiera się na twórców komercyjnych motywów

Od teraz każdy twórca komercyjnych motywów może aplikować z chęcią umieszczenia swojego motywu w serwisu WordPress.com. Jednak nie należy się spodziewać nagłego wysypu nowych komercyjnych motywów – trzeba spełnić sporo wymagań – dobrze obrazuje to ta historia.

WordPressowe Linki #20

WordPress 3.9 beta 1

Ukazała się pierwsza wersja beta, zaplanowanego na kwiecień wydania WordPress 3.9.

6 ciekawych funkcjonalności zawartych w kokpicie opisano tutaj.

Warto też rzucić okiem na zmiany Audio/Video 2.0 – jeżeli zarządzacie stronami z dużą ilością materiałów multimedialnych, to z pewnością nowe funkcjonalności Was ucieszą.

WordPress wykorzystywany do DDoS-ów

Ktoś w końcu postanowił w niecny sposób wykorzystać funkcjonalność Pingback WordPressa i użyć jej do wykonywania ataków DDoS – liczba wykorzystywanych instalacji jest ogromna i będzie zapewne rosnąć. Obecnie jednym z rozwiązań jest zdefiniowanie poniższego filtra:

add_filter( ‘xmlrpc_methods’, function( $methods ) {
unset( $methods['pingback.ping'] );
return $methods;
} );

Niestety jak można się domyślić – wyłącza on funkcjonalność Pingback. Jeżeli chcecie sprawdzić czy Wasz blog jest wykorzystywany w atakach DDoS, możecie to zrobić na stronie przygotowanej przez Sucuri.

Jeżeli używasz postów chronionych hasłem to koniecznie to przeczytaj

Powyższy artykuł dobrze punktuje słabości postów chronionych hasłem, główne z nich to fakt, że jeżeli ustawimy to samo hasło dla wielu postów to użytkownik automatycznie uzyska dostęp do każdego z nich (ze względu na sposób przechowywania danych dostępowych do posta chronionego hasłem) oraz brak ochrony hasłem załączników i komentarzy do takiego posta.

Wykrywacz motywów

Jeżeli ktoś ciągle Was nęka pytaniami typu „Jakiego motywu używa strona X?” to od dzisiaj możecie mu po prostu dać link do tego przydatnego narzędzia 🙂

Dostępne shortcode’y jako lista wyboru w edytorze postów

Kiedyś opisywałem podobne rozwiązanie, tylko bazujące na podpowiedziach – powyższe wyświetla od razu kompletną listę.

Jak rozszerzyć funkcjonalność WordPressowej wyszukiwarki?

Powyższy artykuł opisuje jak dodać podświetlenia szukanej frazy w wynikach wyszukiwania, ograniczyć wyszukiwanie do konkretnych kategorii czy zmienić sposób wyszukiwania tak by bazowało na całych frazach a nie słowach kluczowych.

WordCamp Europe 2014 – znamy termin i miejsce

Ogłoszono oficjalny termin i miejsce drugiego europejskiego WordCampa – odbędzie się on 27-29 września w stolicy Bułgarii – Sofii.

WordPressowe Linki #19

Galerie wykorzystujące HTML5 w WordPressie 3.9

WordPress 3.9 będzie zawierał wsparcie dla bardziej semantycznych galerii, wykorzystujących znaczniki figure i figcaption zamiast obecnych list.

Jak przyśpieszyć stronę w 10 minut

Ciekawa prezentacja Jakuba Milczarka z ostatniego WordUpa w Krakowie o tym jak przyśpieszyć witrynę opartą na WordPressie i tym samym poprawić się w oczach Google, które coraz częściej patrzy na czas wczytywania się naszej strony.

Kod strony buddypress.org od teraz dostępny publicznie

Autorzy strony buddypress.org zdecydowali się na publiczne udostępnienie całego kodu przygotowanego na potrzeby tej strony. Liczą oni na to, że pozwoli to na łatwiejszy i szybszy rozwój tej witryny. Dla developerów analiza kodu motywów i wtyczek ze strony buddypress.org może być ciekawą i wartościową lekturą.

Lista usprawnień, które powinny się znaleźć w komentarzach WordPressa

Powyżej znajduje się ciekawa lista zmian, które zdaniem autora tego zestawienia, powinny się znaleźć w kodzie WordPressa. Dotyczą one zarówno zmian ustawień domyślnych jak i tematów czysto programistycznych.